Z utęsknieniem czekamy na naszych najmłodszych wychowanków, uczęszczających do naszej placówki, by przywitać ich po wakacjach, pełnych przygód i bogatych w nowe doświadczenia. Wspólnie z nimi rozpoczniemy wspólną przygodę w żłobku.
Naszym nieodłącznym elementem integrującym grupę, będą zabawy i piosenki, które pozwolą nam lepiej poznać się i zapamiętać imiona: „Witam Was, wszyscy są, zaczynamy już czas…” Witaj (…) jak się masz …” Zapoznamy dzieci z nowym otoczeniem – salą zabaw, szatnią, łazienką i sypialnią oraz zwyczajami panującymi na grupie. Maluszki poznają również kąciki zainteresowań (kącik lalek, samochodzików, klocków, itp.).
Posmakujemy sezonowych owoców (jabłek, gruszek, śliwek). Będziemy oglądać, dotykać, wąchać, kosztować. Poczytamy jakie owoce zjada bardzo głodna gąsienica. Wykorzystując ostanie chwile bezdeszczowej pogody będziemy obserwować zmiany, jakie przyniosła nam Pani Jesień.
Każdy kolejny dzień będzie dla maluszków nowym wyzwaniem, doświadczeniem, ale i wspaniałą przygodą, a opowieści i uśmiech na twarzy dziecka będą oznaką na wspaniale spędzony czas w żłobku.
Październik
Przywitamy Panią Jesień – Poznamy jesienne kolory: żółty, brązowy i pomarańczowy, przy użyciu farb, bibuły i wycinanek stworzymy różnobarwne prace plastyczne. W październiku liście staną się naszą inspiracją do zabaw oraz tworzenia prac małych artystów. Będziemy malować je farbami, przy ich pomocy stworzymy odbitki na papierze i folii, tworząc z nich nowe faktury i wzory.
Jesienna aura nie przeszkodzi nam w obserwacji zmieniającej się pogody. Poznamy październikowe akcesoria naszych spacerów takie jak parasol, kalosze, płaszcz przeciwdeszczowy. Poszuramy w liściach rączkami i nóżkami – posłuchamy dźwięków, jakie wydają, będziemy naśladować ich szelest. Wokół naszego żłobka poszukamy wiewiórek, które często są naszymi gośćmi. Zapoznamy się z ich wyglądem oraz dowiemy się, co jedzą nasi futrzaści przyjaciele.
Zbierzemy dary jesieni takie jak kasztany, żołędzie, szyszki, jarzębinę, korę, mech, kolorowe liście, które posłużą nam do stworzenia ścieżki sensorycznej, dostarczając nam różnorodnych bodźców rozwijających zmysły, ćwiczących równowagę oraz poszerzających świat małych odkrywców.
Będziemy kosztować jak smakuje makaron, jak wygląda przed i po ugotowaniu, jakie są jego rodzaje. Pokażemy, że z makaronu można stworzyć świetną zabawę: malować, nawlekać, przesypywać, mieszać. Poznamy również wybrane warzywa, jaki mają kolor i kształt, stworzymy przy ich użyciu prace, pieczątki, nadamy im nowe zastosowanie – tworząc z nich, malując i odbijając na kartce.
Listopad
Jesień to piękna i kolorowa pora roku pełna wielkich zmian zachodzących w przyrodzie. Jest to czas, kiedy natura powoli wycisza się i zasypia przygotowując się do zimy. Uważnie przyglądniemy się zjawiskom atmosferycznym występującym w listopadzie tj.: brak liści na drzewach, silny wiatr, mgła i deszcz. Porozmawiamy o tym jak należy ubierać się odpowiednio do pogody i jak zwierzęta przygotowują się do zimy. Jesienna aura stanie się dla nas inspiracją do stworzenia „deszczowych grzechotek”, które dostarczą nam wielu sensorycznych wrażeń.
Poznamy także „Narodowe Święto Niepodległości oraz Polskie symbole narodowe. Poprzez wspólną zabawę i taniec będziemy świętować „Dzień Pluszowego Misia”. Zapoznamy się z historią powstania pluszowego misia oraz jego cechami charakterystycznymi. Wykorzystując masę solną oraz produkty spożywcze tj.: kasza, rodzynki, ziarna kawy, płatki kukurydziane oraz orzechy stworzymy własnego misia. Zasmakujemy także przysmaku wszystkich misiów- miodu.
Grudzień
Grudzień to bardzo intensywny miesiąc w naszym żłobku. Na zajęciach skupimy się na nowej porze roku, jaką jest -zima. Porozmawiamy więc o śniegu, sportach zimowych, zwierzętach zapadających w zimowy sen oraz tych, które wymagają naszej pomocy. Zimą podczas spacerów z dziećmi na terenie żłobka będziemy dokarmiać ptaszki i wiewiórki w karmikach, które wcześniej zostały wykonane jako wspólna praca rodziców z dziećmi, a następnie zamontowane przez naszego konserwatora – Pana Andrzeja.
Grudzień wiąże się z tradycją ubierania świątecznego drzewka. Ubieranie choinki – to moment, na który z niecierpliwością czekają dzieci. Z zapałem przystąpimy do zawieszania na gałązkach bombek, łańcuchów i kolorowych lampek. Przyozdobimy nasze drzewka, które będą nam przypominać, że Święta Bożego Narodzenia zbliżają się tuż tuż… W naszej żłobkowej kuchni będzie pachnieć świątecznymi wypiekami. Upieczmy i udekorujemy pierniczki, w ramach kulinarnych przygotowań do Gwiazdki.
6 grudnia odbędzie się długo oczekiwane przez nasze dzieci spotkanie ze Świętym Mikołajem. Dzieci zaśpiewają mu piosenkę, a w zamian za to otrzymają pierniczki.
Zorganizujemy kiermasz bożonarodzeniowy, gdzie rodzice wraz z dziećmi wykonają ozdoby świąteczne, a zebrane środki podczas kiermaszu zostaną przeznaczone na potrzeby żłobka.
Styczeń
Styczeń jest miesiącem, w którym będziemy kontynuować naszą przygodę z zimą. W oczekiwaniu na śnieżną aurę za oknem, stworzymy sztuczny śnieg, który ku zaskoczeniu naszych maluszków będzie idealny do ugniatania, lepienie i odciskania wzorów. Doskonała senso-zabawa rozbudzająca wyobraźnię i kreatywność. Dowiemy się również jak w aktywny sposób można spędzać czas zimą na świeżym powietrzu. Sanki, lepienie bałwana, czy też wojna na śnieżki to tylko niektóre atrakcje przypisane tej porze roku.
W styczniu będziemy obchodzić Dzień Kubusia Puchatka. Poprzez zabawę postaramy się przybliżyć tą sympatyczną postać misia ze Stumilowego Lasu oraz poznany jego przyjaciół. Święto Babci i Dziadka to bardzo ważna data dla naszych maluszków. Powspominamy zabawy i wspólnie spędzony z Nimi czas. Nauczymy się piosenki „Babcia z Dziadkiem to jest to” oraz wspólnie wykonamy laurki i drobne upominki dla dziadków. Bal karnawałowy wprowadzi nas w bajkowy świat, gdzie każdy będzie mógł wcielić się w swoją ulubioną postać, a towarzyszące im tańce i zabawy dostarczą dzieciom wielu przeżyć i radości.
Luty
W lutym korzystając z zimowej aury oraz ujemnych temperatur wykonamy szereg eksperymentów z wodą i lodem. Będziemy zamrażać, odmrażać, barwić śnieg, sprawdzać jego właściwości by jak najlepiej poznać tę porę roku.
Poprzez zabawy ruchowe z pokazywaniem nauczymy się rozróżniać poszczególne części ciała, pomoże nam w tym rytmiczna piosenka „Głowa Ramiona Kolana Pięty” oraz wierszyki z pokazywaniem.
„Dbam o moje ciało” – będziemy oglądać i omawiać ilustracje przedstawiające czynności takie jak np.: mycie rąk, buzi, czesanie włosów. Zapoznamy dzieci z akcesoriami toaletowymi niezbędnymi do utrzymania prawidłowych nawyków higienicznych ( szczotka, ręcznik, mydło, szampon).
W tym miesiącu będziemy celebrować święta takie jak Dzień Pizzy, Dzień Listonosza, Dzień Kota, dzień Naleśnika, Dzień Nutelli, Dzień Dinozaura, Dzień Lego.
Marzec
Po długiej zimie z tęsknotą wyczekujemy nadejścia wiosny. Podczas pierwszych wiosennych spacerów zaobserwujemy jak natura budzi się do życia. Przyglądniemy się wiosennym kwiatom i zielonym listkom. Będziemy wypatrywać pierwszych ptaków i wsłuchiwać się w ich piękny śpiew. Uważnie przyjrzymy się pracy ogrodnika oraz sprzętom jakimi posługuje się w ogrodzie. Tradycyjnie jak co roku będziemy obchodzić Dzień Kobiet, podczas którego chłopcy obdarują swoje koleżanki małymi upominkami. W oczekiwaniu na wiosnę będziemy rozwijać twórczość artystyczną poprzez wykonywanie kolorowych i różnorodnych prac plastycznych oraz twórczość muzyczną śpiewając piosenki o tematyce wiosennej.
Kwiecień
Rozpoczniemy od przygotowań do nadchodzących Świąt Wielkanocnych. Poznamy tradycje oraz symbole związane z Wielkanocą. Stworzymy piękne i wyjątkowe pisanki wykorzystując różne desenie takie jak: groszki, paski oraz kratki. Podczas zabaw badawczych zaobserwujemy różne ciekawe zjawiska, a w trakcie zajęć dydaktycznych zgłębimy tajemnice wszechświata. Wyruszymy także w „podróż po kosmosie” własnoręcznie robioną rakietą.
Maj
Wiosna wybuchła zielenią i kolorami kwiatów. Kontynuując naszą hortiterapię wybierzemy się do naszego ogrodu i przybliżymy noski do pachnącej lawendy, mięty czy maciejki. Będziemy szukać patyczków traw, małych gałązek płatków kwiatów, z których zbudujemy gniazdka dla naszych ptaków.
Poznamy bliżej naszą piękną ojczyznę, jej symbole narodowe i barwy, wykonamy pracę plastyczną z pomocą Pań opiekunek używając farb i bibuły. Zapoznamy dzieci z Dniem Mamy, nauczymy się wierszyków i piosenek o naszych ukochanych mamusiach oraz zrobimy dla nich laurki.
Czerwiec
Witaj lato! Czerwiec rozpoczniemy od Dnia Dziecka. Święto maluszków spędzimy na świeżym powietrzu korzystając z pięknej pogody, aktywnie spędzając czas przy muzyce i wesołej zabawie. Poznamy nową porę roku, dowiemy się, jakie są jej charakterystyczne oznaki. Porozmawiamy o tym, w co się ubierać w lecie, jaki jest odpowiedni strój na plażę, nad jezioro i do lasu. Wspólnie zrobimy sałatkę owocową z wybranych owoców, które rozpoznamy po wyglądzie, kształcie i smaku
Będziemy świętować Dzień Taty, nauczymy się piosenek oraz wierszy, przygotujemy dla nich wiele niespodzianek. Poprzez zabawę dowiemy się jak spędzać bezpiecznie wakacje oraz zapoznamy się ze środkami transportu, którymi możemy podróżować oraz poznamy przedmioty, z których możemy korzystać na plaży – wiaderko, łopatka, foremka, grabki.
Lipiec
Wakacje to doskonała okazja by wyruszyć w „wirtualną podróż po naszej ojczyźnie” odkrywając jej najpiękniejsze zakątki. Zwiedzimy miejsca, w których możemy wypoczywać podczas wakacji tj.: morze, góry, lasy i jeziora. Poznamy najpiękniejsze polskie zamki, pałace oraz pomniki. Zainspirowani pięknem naszego kraju wykonamy wspólnie ,,Pocztówkę z wakacji” z wykorzystaniem techniki kolażu. Następnie przyglądniemy się owadom żyjącym w naszym ogródku oraz ich znaczeniu w naturze. Podczas zajęć wykorzystamy lupę, atlasy przyrody, a także książeczki tematyczne.
Gorące letnie dni umilą nam zabawy ruchowe na świeżym powietrzu tj.: gra w piłkę, jazda na jeździkach, rzuty piłką do celu oraz eksperymenty z wodą, podczas których będziemy rozwijać dziecięcą wyobraźnię. Zapoznamy się również z piosenkami o tematyce letniej: „ Niech żyją wakacje”, „Lato, lato, lato czeka”. Wakacyjną przygodę zakończymy pożegnaniem dzieci odchodzących do przedszkola.
Sierpień
Miesiąc remontów i wielkich przygotowań na wrzesień